Kompetens 2020!

Kompetenutveckling av personalen är viktigt. I projektet Kompetens 2020! (eller som det officiella namnet är; JGYPO1) får vi stöd från ESF, Europeiska Socialfonden. Vi arbetar långsiktigt med kompetensutveckling och vill gärna att fler skolformer och kommuner kommer med i arbetet.

Projektet, som bedrivs i Jämtlands Gymnasieförbund, Berg och Härjedalens kommuner ska i förlängningen motverka avhopp och därigenom öka genomströmningen i gymnasiet och vuxenutbildningen. Vi arbetar även fram ett verktyg för kompetensutveckling, en kompetensportal, där personalen kan logga in: www.jgy.diplomautbildning.se för kompetensutveckling oberoende av tid och rum.

Välkommen att kontakta projektgruppen som du finner längst ner på denna sida.

På gång

 

Den 12 oktober erbjuds del 1 i föreläsningen ”Motverka elevavhopp – vad kan vi göra hos oss?”. Johanna Bogfors och Angelica Faktus från Skolverket kommer att under  två torsdagar berätta om aktuell forskning inom arbetet med att motverka avhopp, öka genomströmningen av elever och vikten av professionellt bemötande. De delar även med sig av sina erfarenheter från Åre, där de har jobbat med det som kallas ”Skolkärlek”. Föreläsning del 2 erbjuds den 9 november och tar vid där den första föreläsningen avslutades. 

Om Kompetens 2020!

Nyhetsbrev

814 KBNyhetsbrev nr 1 oktober 2016 1 020 KBNyhetsbrev nr 2 november 2016 3 MBNyhetsbrev nr 3 december 2016 2 MBNyhetsbrev nr 4 januari 2017 1 002 KBNyhetsbrev nr 5 februari-mars 2017 2 MBNyhetsbrev nr 6 april-maj 2017 2 MBNyhetsbrev Kompetens nr 7 juni-juli 2 MBNyhetsbrev nr 8 september 2017

Kontakta gärna oss i projektgruppen:

Projektledare Monica Sandström monica.sandstrom@jgy.se 070-368 2034
Projektekonom Richard Lainegard richard.lainegard@jgy.se 010-490 2433
JGY Wargentin 1 Tord Theland tord.theland@jgy.se 010-490 2542
JGY Wargentin 2 Ann-Sofie Tallbom ann-sofie.tallbom@jgy.se 010-490 2544
JGY Fyrvalla Magnus Ljunggren magnus.ljunggren@jgy.se 070-190 3458
JGY Bräcke Ann-Christine Sundqvist Gunnar ann-christine.sundqvist-gunnar@jgy.se  073-2807438
JGY Bispgården Lotten Sandelin lotten.sandelin@jgy.se  070-1893645
JGY Torsta, Wången Monica Sandström monica.sandstrom@jgy.se 070-368 2034
JGY Åre Monica Sandström tillsätts av Åre i höst
Berg Fjällgymnasiet Ann-Kristin Jonsson ann-kristin.jonsson@fjallgymnasiet.se 070-685 2945
Häjedalens Gymnasium Anna Gustafzon anna.gustafzon@herjedalen.se 0680-162 97
JGY kansli, centralt, EHT Monica Sandström monica.sandstrom@jgy.se 070-368 2034